card

OUR ACHIEVEMENTS

  • "Honored Worker of Education" in 2005
  • "Letter of Pride" from the Minister of Education, Culture and Science in 2005
  • "A" class school of the region and nation specialized in physics in 2005-2009
  • Approval of the Mongolian Intellectual Property Academy in 2006
  • The leading school of the Sukhbaatar district in 2007
  • The leading school of the capital in 2007
  • Certification awarded by the Conference Representative of the Public in 2008
  • "TOP" school with the best management in 2009
  • The foremost teaching team of the Sukhbaatar district and capital in 2010
  • Best Management School in 2010
  • The best school in the capital in 2011
  • Certification and Honors of the Institute of Education in 2012
  • "Honorary Award" of the Education Evaluation Center in 2012
  • Certification and Honors of the Institute of Education in 2012
  • "Honorary Award" of the Education Evaluation Center in 2012
  • Certification from the Sukhbaatar district in 2013
  • Certificate from the "Best Speech" competition of the district, region, and state in 2014
  • Certificate from the "Teaching Skill" competition of the district, region, and state in 2014
  • Champion of the "Rank 2015" competition for primary education teachers of the Sukhbaatar district in 2015
  • The 2nd place from the "Best Speech" competition in 2015
  • Honorary Award from the Ministry of Education, Culture and Science in 2016
  • IB International Diploma Programme in 2016
  • Honored certification from the Education Evaluation Center in 2017
  • First place for the "Best speech" competition in 2017
  • Became the leading school in the country in 2018
  • Became an international school with an IB programme in 2018

TEACHERS PREMIERED ON TV

We are very proud to announce that 14 teachers of our school have been elected to teach TV lessons to children across the country staying under quarantine due to the coronavirus pandemic in the 2019-2020 and 2020-2021 academic years. Congratulations on behalf of all teachers, students, and parents of the community, wishing the best for the further achivements!

Mathematics teacher Batbayar G.

Mathemattics teacher Narmanmandakh Ts.

Physical education teacher Khatanzorigt B.


Music teacher Erdenebaatar Kh.

Music teacher Uugantsetseg J.

English teacher Narangerel Ch.


Primary education teacher Chimed Ts.

Primary education teacher Narantogtokh Sh.

Primary education teacher Tumenbayar B.


Social studies teacher Ariungerel Sh.

Russian language teacher Bayarchimeg U.


Physical education teacher Batkhuu T.

Mongolian language teacher Otgondorj S.


The 55th National Mathematical Olympiad organized in the name of “Shine Ue” school

Organizer: Organizing committee of MMO “Shine Ue” school

Date: April 29 to May 4, 2019.
Category: Middle school student  or 9th-10th grade, senior class or 11th-12th grade (Students can be promoted and participate to the higher class ages.) , teacher category or math teacher.
Number of participants: 60 teachers and a total of 184 students including 101 middle school students and 83 secondary school students.
Medals: 3 golds, 10 silvers and 21 bronze medals.Team: 21 aimags, 7 districts of the capital city (Baganuur, Bagakhangai and Nalaikh districts together), organizer Shine Ue School, total 29 teams.
Features: Reduced the category to bring it closer to the standards of the International Olympiad, Shine Ue School paid tribute to the senior, middle and young generations of the Mongolian Mathematical Olympiad, glorified the champions of the generation and displayed billboards showing the history of the Mathematical Olympiad.

The success of Shine Ue School: 12th-grade student Munkhtushig G. (bronze medal with 22 points), Uchral-Erdene A. (special place with 17 points), Altantulkhuur B., 11th-grade student (12 points), Nandin D. (3 points), Tenuunsaikhan B. (17 points), Munkhtulga B. (10 points) and Delger S. (11 points) participated in the competition. The team of "Shine Ue" school took 5th place and one student was awarded a certification to participate in the 56th Olympiad in 2020.


TEACHERS' ACHIEVEMENTS


 


ACHIEVEMENTS OF TEACHERS IN SKILLS COMPETITION FOR TEACHERS

In the national skills competition:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / Champion / 2010
  • English teacher Narangerel Ch. / 90% / 2013
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / 1st place / 2008
  • Music teacher Erdenebaatar Kh. / 3rd place / 2016

In the skills competition of the capital:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / 1st place / 2006, 2008, 2010
  • Physics teacher Idersaikhan O. / 2nd place / 2005, 2007
  • Physics teacher Idersaikhan O. / 3rd place / 2004
  • Mongolian language teacher Solongo O. / 3rd place / 2003
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / 5th place / 2005
  • Mathematics teacher Narmandakh Ts. / 1st place / 2002, 2005, 2008
  • Mongolian language teacher Baigalmaa O. / 3rd place / 2008
  • Mongolian language teacher Baigalmaa O. / 2nd place / 2009
  • Primary school teacher Bayarmaa Tu. / 2nd place / 2009
  • English teacher Narangerel Ch. / 1st place / 2013
  • Teacher of social sciences Ariungerel Sh. / 2nd place / 2015
  • Music teacher Erdenebaatar Kh. / 3rd place / 2012, 2013
  • Mathematics teacher Iderjavkhlan B. / 3rd place / 2013
  • Music teacher Erdenebaatar Kh. / 2nd place / 2015
  • Music teacher J.Uugantsetseg / 2nd place / 2011
  • Music teacher Uugantsetseg J. / 3rd place / 2017

In skills competition of the district:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / 1st place / 2005, 2006, 2007, 2008, 2010
  • Primary school teacher Chimgee T. / 2nd place / 2002
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / 1st place / 2005
  • Mathematics teacher Narmandakh Ts. / 1st place / 2002, 2005, 2008
  • Mathematics teacher Batbileg S. / 3rd place / 2007
  • Foreign language teacher Bulbul T. / 3rd place / 2008
  • Mathematics teacher Enkhbaatar S. / 1st place / 2008
  • Primary school teacher Bayarmaa Tu. / 1st place / 2008
  • Physical education teacher Munkhzul P. / 3rd place / 2008
  • Primary school teacher Ichinhorloo D. / 3rd place / 2009
  • English teacher Narangerel Ch. / 1st place / 2013
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 2nd place / 2014
  • English teacher Khandjav T. / 1st place / 2014
  • Mathematics teacher Batbayar G. / 2nd place / 2014
  • Primary school teacher Enkhtungalag G. / 2nd place / 2014
  • Music teacher Erdenebaatar Kh. / 2nd place / 2015
  • Music teacher Uugantsetseg J. / 3rd place / 2018

ACHIEVEMENTS OF TEACHERS IN PROFESSIONAL OLYMPIADS

National Olympiads:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / Gold medal / 2009
  • Social studies teacher Sandag-Ochir A. / Gold medal / 2001, 2003, 2005
  • Physics teacher Tsend B. / Gold medal / 2002
  • Physics teacher Purevdorj P. / 2nd place / 2013
  • Physics teacher Purevdorj P. / 3rd place / 2016, 2017, 2018
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Bronze medal / 2017
  • History teacher Nemekhbayar E. / Special building / 2016, 2018
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / "Tailored teacher" title / 2018
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Gold medal / 2018

Capital Olympiads:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / Silver medal / 2009
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / Bronze medal / 2010
  • Social studies teacher Sandag-Ochir A. / Bronze medal / 2010
  • Mongolian language teacher Khurelbaatar O. / Special building / 2010
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Silver medal / 2008
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Bronze medal / 2009
  • Mathematics teacher Iderjavkhlan B. / 1st place / 2009-2014
  • English teacher Saruul N. / 7th place / 2017
  • English teacher Saruul N. / Bronze medal / 2018
  • Primary education teacher Bayarmaa Tu.  "Let's write correctly in our mother tongue" competition for 5th graders / 1st place / 2015
  • Primary education teacher Chimgee T. "Let's write well in our mother tongue" competition for 4th graders / 1st place / 2016
  • Primary education teacher Munkhzul I. "Let's write well in our mother tongue" competition for 4th graders / 1st place / 2017

District Olympiads:

  • Primary education teacher Bayarmaa Tu. / Bronze medal / 2004
  • Physics teacher Idersaikhan O. / Bronze medal / 2009
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / Gold medal / 2010
  • Primary education teacher Ichinhorloo D. / Special building / 2009
  • Information technology teacher Batgerel L. / Bronze medal / 2009
  • Chemistry teacher Bayarmaa N. / 3rd place / 2008
  • Chemistry teacher Bayarmaa N. / 4th place / 2010
  • Primary education teacher Gantuya D. / Bronze medal / 2007
  • Primary education teacher Gantuya D. / Bronze medal / 2014
  • English teacher Narangerel Ch. / 3rd place / 2010
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Silver medal / 2012
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Gold medal / 2013
  • Primary school teacher Byambasuren B. / 2nd place / 2015
  • Primary education teacher Chimed Ts. / 1st place / 2012
  • Primary education teacher Chimed Ts. / 2nd place / 2015
  • Primary education teacher Chimed Ts. / 5th place / 2016
  • Mathematics teacher Batbayar G. / 2nd place / 2017
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 2nd place / 2018
  • English teacher Saruul N. / 3rd place / 2017
  • English teacher Saruul N. / 4th place / 2018
  • History teacher Nemekhbayar E. / 2nd place / 2016
  • History teacher Nemekhbayar E. / 3rd place / 2018
  • Physics teacher Purevdorj P. / 1st place / 2013-2017
  • Physics teacher Purevdorj P. / 3rd place / 2018

Olympiads named after recognized individuals:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / Gold medal / 2009
  • Physics teacher Idersaikhan O. / Bronze medal / 2010
  • Mathematics teacher Enkhbold B. / Bronze medal / 2010
  • Chemistry teacher Bayarmaa N. / Bronze medal / 2008
  • Physics teacher Tsend B. / Silver medal / 2002
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Silver medal / 2007
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Bronze medal / 2008
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Bronze medal / 2009
  • Mathematics team Narmandakh Ts. / Gold medal / 2010
  • Mathematics teacher Shiiravjamts G. / Gold medal / 2012, 2016
  • Primary education teacher Byambasuren B. / Bronze medal / 2007, 2008
  • Primary education teacher Byambasuren B. / Silver medal / 2010
  • Primary school teacher Enkhtungalag G. / Bronze medal / 2015
  • Primary education teacher Enkhtungalag G. / Silver medal / 2016
  • Primary education teacher Chimed Ts. / Gold medal / 2017
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Bronze medal / 2017
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Silver medal / 2017
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Bronze medal twice / 2018
  • Mathematics teacher Munkhtulga B. / Silver medal / 2018

PROFESSIONAL CHAMPIONS

  • Physics teacher O.Idersaikhan "Professional champion" in 2005-2007, 2009
  • Social studies teacher Sandag-Ochir A. "Best teacher of the year" in 2006
  • Mathematics teacher Enkhbold B. "Professional champion" in 2005
  • Mathematics teacher Enkhbaatar S. "Professional champion" in 2007
  • Training Manager Enkhtuya Ts. "Leading Training Manager in the Capital" in 2007
  • Training manager Enkhtuya Ts. "Creative Teacher of the Sukhbaatar district" in 2016
  • English teacher Khandjav T. "Creative Teacher of the Sukhbaatar district" in 2016
  • Mathematics teacher Batbileg S. "Best Manager of the Year" in 2016
  • Music teacher Erdenebaatar Kh. "Best teacher" in 2012
  • Music teacher Uugantsetseg J. "Best teacher" in 2013, 2017, and 2018

ACHIEVEMENTS OF TEACHERS IN THE BEST TEACHER SPEECH CONTEST

Speech contest in the country:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / 1st place / 2004, 2007
  • Physics teacher Idersaikhan O. / 2nd place / 2009
  • English teacher Khandjav T. / 2nd place / 2016
  • English teacher Khandjav T. / Special building / 2017
  • English teacher Khandjav T. / Special building / 2018
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / Special building / 2018
  • Information technology teacher Batgerel L. / Special building / 2015
  • Mathematics teacher Batbileg S. / Top 3 / 2014

Speech contest in the capital:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / 2nd place / 2004
  • Social science teacher Ariungerel Sh. / Special building / 2014
  • Social science teacher Ariungerel Sh. / Special building / 2015
  • Social studies teacher Ariungerel Sh. / Special building / 2017
  • Mathematics teacher Batbileg S. / in the region / 1st place / 2008, 2013
  • Primary education teacher Namjilsuren Ts. / Special building / 2015
  • Primary education teacher Namjilsuren Ts. / Special building / 2016
  • Primary education teacher Chimed Ts. / Special building / 2015
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 1st place / 2015
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 1st place / 2018
  • English teacher Khandjav T. / 1st place / 2016
  • English teacher Khandjav T. / 5th place / 2016
  • English teacher Khandjav T. / 6th place / 2016
  • Information technology teacher Batgerel L. / 2nd place / 2015, 2017
  • Information technology teacher Batgerel L. / 1st place / 2016

Speech contest in the district:

  • Physics teacher Idersaikhan O. / 1st place in 2006 and 2nd place in 2008
  • Social studies teacher Sandag-Ochir A. / 3rd place / 2007
  • Physical education teacher Erdenechimeg M. / 1st place / 2010
  • English teacher Narangerel Ch. / 3rd place / 2011
  • Mathematics teacher Batbileg S. / 2nd place / 2008
  • Mathematics teacher Batbileg S. / 3rd place / 2013
  • Mathematics teacher Iderjavkhlan B. / 2nd place / 2013
  • Primary education teacher Enkhtungalag G. / 3rd place / 2015
  • Social studies teacher Ariungerel Sh. / 2nd place / 2014, 2015
  • Social science teacher Sh.Ariungerel 3rd place / 2017
  • Primary education teacher Namjilsuren Ts. / 1st place / 2015
  • Primary education teacher Namjilsuren Ts. / 2nd place / 2016
  • Primary education teacher Namjilsuren Ts. / 2nd place / 2017
  • Primary education teacher Chimed Ts. / 2nd place / 2015
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 2nd place / 2015, 2017
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 3rd place / 2016
  • Chemistry teacher Tuvshinzaya M. / 1st place / 2018
  • English teacher Khandjav T. / 2nd place / 2016
  • English teacher Khandjav T. / 1st place twice in 2016
  • Information technology teacher Batgerel L. / 1st place / 2015
  • Information technology teacher Batgerel L. / 2nd place / 2016, 2017

TEAM ACHIEVEMENTS OF TEACHERS IN SPORTS COMPETITIONS

  • In 2009, the team won 1st place and a trophy in the four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district.
  • The women's basketball team won a gold medal in 2008, a bronze medal in 2009, and a silver medal in 2010 at the four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 4th place in 2008 and bronze medal in 2009 in the "Basketball Tournament among Teachers of the Capital."
  • The team won 1st place, followed by a gold medal and trophy in four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 3rd place and a bronze medal in volleyball organized under "We are Sukhbaatars" sports and art festival named after the Prime Minister of Mongolia in 2010
  • 3rd place and a bronze medal in basketball play for the Teachers' Day in 2011
  • 3rd place and a bronze medal in regional volleyball for the Teachers' Day in 2011
  • 2nd place and a silver medal in regional volleyball for the Teachers' Day in 2012
  • 3rd place and a bronze medal in volleyball in five ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 2nd place and a silver medal in volleyball and 2nd place and a silver medal in basketball organized by "Shine Ue" school
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the 48th secondary school, which is government-owned
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the anniversary of 29th, 58th, and 116th secondary schools, which are government-owned
  • 1st place and the trophy in the volleyball tournament organized under the "Great Challenge 2015" competition in 2014
  • 2nd place in the "Checkers" competition for teachers and staff of secondary schools of the capital in 2014
  • 3rd place in the championship of volleyball tournament held among the non-governmental private schools in Ulaanbaatar in 2015
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the 1st secondary school of Ulaanbaatar in 2015
  • 1st place and a gold medal at the "Volleyball Championship Tournament for the Young Teachers of the Sukhbaatar district in 2015
  • In 2016, the team took 3rd place in the "Teachers' traditional sports competition" of Sukhbaatar district
  • 1st place and the trophy in the volleyball tournament dedicated to the 85th anniversary of the UBC and the 60th anniversary of the 20th secondary school, which is government-owned, in 2016
  • 1st place and the Cup in the young teachers' competition dedicated to the 95th anniversary of the 3rd secondary school, which is government-owned, in 2016
  • 3rd place in the championship of volleyball organized under the 9th Sports Games of the Sukhbaatar district in 2016
  • 2nd place as a team in the "Junior Olympics 2017", five ranks competition, for primary education teachers named after the Sukhbaatar district
  • 1st place and the trophy in the "Teachers' Sports Competition" named after the Governor of the Sukhbaatar district in 2017
  • Sub-place in the three ranks competition organized by the 58th secondary school of the capital in 2017 
  • 3rd place in the volleyball competition for teachers and staff of secondary schools of the Sukhbaatar district in 2017
  • 1st place and the trophy in the championship of volleyball for young teachers in 2017
  • 1st place and the trophy in the basketball championship for young teachers of the Sukhbaatar district in 2018
  • 1st place and the trophy in the volleyball championship for young teachers of the Sukhbaatar district in 2018
  • 1st place and the Cup in the basketball championship named after the 2nd secondary school of the capital in 2018
  • 1st place in the basketball championship named after International School of Ulaanbaatar in 2018
  • Sub-place in the basketball championship of secondary school teachers dedicated to the 95th anniversary of the 1st secondary school of the capital in 2018
  • 1st place and the Cup in the five ranks competitions for the primary education teachers of the Sukhbaatar district, a gold medal in darts, a bronze medal in chess, and a bronze medal in ping pong in 2018

TEAM ACHIEVEMENTS OF TEACHERS IN SPORTS COMPETITIONS

  • In 2009, the team won 1st place and a trophy in the four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district.
  • The women's basketball team won a gold medal in 2008, a bronze medal in 2009, and a silver medal in 2010 at the four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 4th place in 2008 and bronze medal in 2009 in the "Basketball Tournament among Teachers of the Capital."
  • The team won 1st place, followed by a gold medal and trophy in four ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 3rd place and a bronze medal in volleyball organized under "We are Sukhbaatars" sports and art festival named after the Prime Minister of Mongolia in 2010
  • 3rd place and a bronze medal in basketball play for the Teachers' Day in 2011
  • 3rd place and a bronze medal in regional volleyball for the Teachers' Day in 2011
  • 2nd place and a silver medal in regional volleyball for the Teachers' Day in 2012
  • 3rd place and a bronze medal in volleyball in five ranks competition among teachers of the Sukhbaatar district
  • 2nd place and a silver medal in volleyball and 2nd place and a silver medal in basketball organized by "Shine Ue" school
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the 48th secondary school, which is government-owned
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the anniversary of 29th, 58th, and 116th secondary schools, which are government-owned
  • 1st place and the trophy in the volleyball tournament organized under the "Great Challenge 2015" competition in 2014
  • 2nd place in the "Checkers" competition for teachers and staff of secondary schools of the capital in 2014
  • 3rd place in the championship of volleyball tournament held among the non-governmental private schools in Ulaanbaatar in 2015
  • 1st place and a gold medal in the volleyball tournament named after the 1st secondary school of Ulaanbaatar in 2015
  • 1st place and a gold medal at the "Volleyball Championship Tournament for the Young Teachers of the Sukhbaatar district in 2015
  • In 2016, the team took 3rd place in the "Teachers' traditional sports competition" of Sukhbaatar district
  • 1st place and the trophy in the volleyball tournament dedicated to the 85th anniversary of the UBC and the 60th anniversary of the 20th secondary school, which is government-owned, in 2016
  • 1st place and the Cup in the young teachers' competition dedicated to the 95th anniversary of the 3rd secondary school, which is government-owned, in 2016
  • 3rd place in the championship of volleyball organized under the 9th Sports Games of the Sukhbaatar district in 2016
  • 2nd place as a team in the "Junior Olympics 2017", five ranks competition, for primary education teachers named after the Sukhbaatar district
  • 1st place and the trophy in the "Teachers' Sports Competition" named after the Governor of the Sukhbaatar district in 2017
  • Sub-place in the three ranks competition organized by the 58th secondary school of the capital in 2017 
  • 3rd place in the volleyball competition for teachers and staff of secondary schools of the Sukhbaatar district in 2017
  • 1st place and the trophy in the championship of volleyball for young teachers in 2017
  • 1st place and the trophy in the basketball championship for young teachers of the Sukhbaatar district in 2018
  • 1st place and the trophy in the volleyball championship for young teachers of the Sukhbaatar district in 2018
  • 1st place and the Cup in the basketball championship named after the 2nd secondary school of the capital in 2018
  • 1st place in the basketball championship named after International School of Ulaanbaatar in 2018
  • Sub-place in the basketball championship of secondary school teachers dedicated to the 95th anniversary of the 1st secondary school of the capital in 2018
  • 1st place and the Cup in the five ranks competitions for the primary education teachers of the Sukhbaatar district, a gold medal in darts, a bronze medal in chess, and a bronze medal in ping pong in 2018

 

 

Grade 8c student Tenuunsaikhan B.

  • “Outstanding Child of the Year” and Prime Minister's Award in 2019
  • A bronze medal from the 55th National Mathematical Olympiad, and a gold, silver, bronze medals from national, regional, and district mathematics olympiads in 2018
  • A bronze medal in the primary school category at the IIMC International Mathematical Olympiad in 2018

 


 

 

Grade 8c student Munkhdelger Sh.

  • Gold, silver, and bronze medalist of the Mathematical Olympiads of the Capital and district, a member of the "Mongolian Qubers" club
  • 3rd place in the International Junior Pianist Competition named after Sergei Rachmaninoff in 2021

 


 

 

Grade 8b student Munkhjavkhlan O.

  • A gold medal in the Kangaroo International Olympiad in 2019
  • A gold medal in the WEST-2021 International Mathematical Olympiad
  • A silver medal in the StemCo International Competition for Mathematics in 2021

 


 

 

Grade 8b student Azbileg A.

  • One gold and one bronze medal in the Capital in the Mathematical Olympiad in 2019
  • One silver and one bronze medal in the Capital in the Mathematical Olympiad in 2020

 


 

 

Grade 8b student Margad Kh.

  • One silver and one bronze medal in the Capital in the Mathematical Olympiad in 2019
  • One gold and one bronze medal in the Capital in the Mathematical Olympiad in 2020

 


 

 

Grade 8a student Oyu M.

  • Four gold medals in the Hand Drawing Competition in the Capital in 2019
  • Gold medal in the "Classics" national piano competition for young pianists in 2020

 


 

 

Grade 7a student Tsas B.

  • Two gold, one silver, and three bronze medals in the Mathematical Olympiad in the Capital in 2018
  • Two gold and one silver medal from the Mongolian language Olympiad in the Capital in 2019
  • A bronze medal in the Kangaroo International Competition in 2019

 


 

 

Grade 7a student Ganbayar B.

  • A bronze medal in the International Junior Basketball Championship in Ulan-Ude, Russia, in 2019
  • A silver medal in the National Junior Basketball Championship in 2019
  • A silver medal in the "Modun Cup" club championship in 2019 and a bronze medal in 2020
  • A bronze medal in the basketball tournament by the Dream Basketball Academy in 2020
  • A bronze medal in the International Children Camp 3x3 Basketball in 2020

 


 

 

Grade 7a student Naranbayar N.

  • Talented student of the city in 2019
  • 1st, 2nd, 3rd places in the Capital in the categories of Latin American and Standard dance in 2018 and 2019
  • 3rd place in the "Moon Cup" national dance championship in 2019

 


 

 

Grade 5a student Soyombo B.

  • Elected from the National Championship 2018 and granted promotion to compete in the Category V in Abacus Competition
  • Successfully competed against in the 23rd International Mental Counting and Soroban Counting Competition (23rd UCMAS) held in Kuala Lumpur, Malaysia, in 2018
  • Champion of the National Championship 2019

 


 

 

Grade 5a student Amin-Erdene B.

  • A bronze medal in the XVIII Open National Mathematical Olympiad named after a teacher Ulzii N.
  • A bronze medal in the XVI Traditional Mathematical Olympiad
  • A bronze medal in the Open Mathematical Olympiad named after Tserendulam D.
  • A silver medal in the Category VI of the National Olympiad under the second International Mathematical Olympiad for Independence
  • A silver medal in the Kangaroo 2019
  • 2nd place and a silver medal in the SOF International Mathematical Olympiad held in Delhi, India /Online participation/

 


 

 

Grade 5b student Buyantur Ts.

  • 2nd-degree diploma in the Kangaroo International Mathematical Olympiad in 2019
  • A gold medal in the Kangaroo International Mathematical Olympiad

 


 

 

Grade 5c student Batbold B.

  • Certificate of achievement and a gold medal in the International Mathematical Olympiad (IMO) organized by the Science Olympiad Foundation of India in 2021 (link: www.sofworld.org/imo)
  • Certificate of Achievement with (IMN10705001) School zone level: 5 Regional Zone level: 376 in the International English Language Olympiad (IEO) organized by the Science Olympiad Foundation of India in 2020 (link: www.sofworld.org/ieo)
  • A gold medal in the American Mathematical Olympiad (an open mathematical olympiad for students from 10 countries in Asia) in 2019

 


 

 

Grade 4c student Anir T.

  • 3rd place and a bronze trophy in the Soroban Counting and Mental Counting National Championship in 2018
  • Champion and a golden trophy in the XXIII International Soroban Abacus World Championship
  • A silver trophy in the "Soroban Abacus" category and a silver trophy in the "Mental" category in the Soroban Abacus and Mental Counting National Championship in 2019
  • Champion Cup in Cambodia's 24th Phnom Penh International Mental Counting and Soroban Counting Championship in 2019

 


 

 

Grade 10b student Enkhjin A.

  • A bronze medal in the National Taekwondo Championship in 2020

 


 

Grade 11c student Altangerel G.

  • A silver medal in the 25m pistol category in the national championship
  • Gold and silver in the Teens Shooting Championship in 2018 
  • Two silver medals in the Junior Shooting Championship in 2018
  • Silver in the Startup of a Champion in 2019
  • Silver in the Junior Shooting Championship in 2019 
  • Three silver medals in the Teens Shooting Championship in 2020

 

 

Grade 12b student Ariuntamir E.

  • She successfully represented Mongolia in international competitions held in Indonesia and Hungary in 2018 and 2019, setting a new Mongolian record.
  • She won two gold, eight silver, and two bronze medals in the National Junior and Youth Aquatics Championship held between October 21, 2020 ~ October 27, 2020.
  • The previous Mongolian record was set at the 200m backstrokes.

 


 

 

Grade 12b student Egshiglen A.

  • A gold medal in the National Junior Piano Competition in 2018
  • Successfully participated in the National Piano Championship in 2019
  • A gold and silver medal in the solo category in 2019

 


 

 

Grade 12b student Lkhagva-Ochir A.

  • A silver and bronze medals in the National Taekwondo Championship in 2017
  • A bronze medal in the International Taekwondo Open Championship in 2018

 


 

 

Grade 12b student Margad G.

  • 2nd place and a silver medal in the violin category under the International Music Festival at Carnegie Hall in New York in 2019

 


 

 

Grade 12a student Munkhtsetseg A.

  • 1st place in the 12th-grade category under the "Mongolian Beautiful Writer 2020" national competition and an invitation to study humanities at the School of Science titled under National University of Mongolia

 


 

 

Grade 12a student Erdenebat E.

  • A bronze medal in the Kangaroo competition and 3rd place in the Social Sciences Olympiad in 2018
  • 2nd place in the 3rd National Mathematical Competition in 2020
  • Passed the MMO-57 in the Capital and successfully participated in the State Olympiad.
  • A gold medal in the State Biology Olympiad in 2021

 


 

 

Tuguldur G., IB Class of 2020 graduate IELTS test 8 points

 


 

 

Javkhlan B., IB Class of 2020 graduate IELTS score 7.5 points

 


Grade 6c student Sodjargal A.

  • Sport: Olympic Taekwondo
  • Bronze medal of the National Championship (Mongolia, Uvurkhangai aimag-2019)
  • Silver medal of the District Championship (Sukhbaatar district-2019)
  • Bronze medal of the Central Region Championship (Bulgan aimag-2019)
  • Silver medal of the competition named after the Ambassador of the Republic of Korea (U2019)
  • Silver medal of the Club Championship (2019)

ACHIEVEMENTS OF STUDENT ART AND SPORTS

  • “The best Choir” award /“Our Talent- 2015” art festival in Sukhbaatar district/
  • “The best School”award /“Our Talent- 2015” art festival in Sukhbaatar district/
  • Special award “Our Talent - 2015” art festival in Sukhbaatar district
  • Gold medal - 1, Silver medal - 3, Bronze medal -4, Special award-4 /“Classics 12” National contest in 2015/
  • Gold medal - 1, Silver medal -1, Bronze medal -4, Special award-4 /“Classics 13” National contest in 2016/
  • Gold medal - 3, Bronze medal -4, Special award -2 /“Classics 14” National contest in 2017/
  • Gold medal - 5,Bronze medal -5, /“Classics 12” National contest 2018/
  • Students Erkhem G. /5th Grade/, Munkhshur Sh.and Tuvshin A. /7th  grade/ , Egshiglen A. /11th grade/ Gold medal for all age category, Silver medal for junior high category - “Golden Cup '' National contest,received the tour permission letter of performance to  Khukh khot, China/
  • Gold medal /Arts Festival 2015 of the Capital City Department of Education/
  • Silver medal /Arts Festival 2016 of the Capital City Department of Education/
  • 1st place, Gold medal /In the solo song category of the "Talented Teacher" art festival 2015  dedicated to the 85th anniversary of the Capital City Department of Education/
  • Gold medal 4, Silver medal 3, Bronze medal 2, Special award 3 /Piano students for  “Dream Melody” National Youth Pianist Contest 2021/
  • 2018 онд улс нийслэлийн хэмжээний зургийн уралдаанаас 3 алт, 4мөнгө, 5 хүрэл медаль
  • Gold medal 3, Silver medal 4, Bronze medal 5 /National  Fine art contest  and  in the Capital city 2018/
  • Gold meadl 10, Silver medal 6 Bronze medal 6 / Fine art contest in the Capital city 2019/
  • Gold medal 2, Silver medal 3, Bronze medal 4 /” Huga color”  Hand drawing  Olympiad 2018 in the Capital city 
  • Gold medal 1, /The best art of students  contest “ Mass talent 2018” in the district /
  • Gold medal 1  / The best art of students  contest “ Mass talent 2018” in the capital city /
  • Gold medal 2, Bronze /Mongeni school drawing competition 2018/
  • Twelve students from the districts participated in the Mongolian-Korean joint drawing competition named after the Korean ambassador in the top 100 students of the capital city in 2018. Exhibited in Korea. 4 students were selected for the best work.
  • Silver medal 2, Bronze medal 2, Special award 1 / /” Huga color”  Hand Drawing  National Olympiad 2018 
  • Gold medal 1, Silver medal 2 / In the VII Olympiad of hand drawing of “SHINE ZUUN BILEG” school 2018/
  • Gold medal 6, Silver medal 3, Bronze 3 and Special award 2 / In the capital city's drawing Olympiad 2019 organized by the Erdem tugs school/
  • Gold medal 2, Silver medal 2, Bronze medal 2, and 2nd place in team success “LOVE THE MOTHERLAND” art competition organized by Khuree Tulga Secondary School 
  • Student  Uchral B. /5th grade Gold medal /
  • Student Udval  /  2nd grade -Silver medal /
  • Student Jargalmaa /7th grade - Bronze medal /
  • Student Anudari / 4th grade - Special award /At the XI National Hand drawing  Olympiad 2019 named after HUGO COLOR Children's Art Club
  • Student Achluun is 1st place / Drawing competition 2020 organized by Khair Duuren ger NGO/
  • 7th  grade student Oyu M.-  3rd place /“Dream Car” drawing competition2020 organized by Toyota Mongolia Munkhada/

Ahievements of volleyball training students  contucted by PE teacher Purevdorj D.

  • 1st place Gold medal and  Championship Cup /under age 15 “Boys’ Basketball Championship - 2018”/
  • 1st place Gold medal and  Championship Cup /Boys’ Basketball Championship - 2018/
  • 1st place Gold medal and  Championship Cup /under age 19 “Boys’ Basketball Championship - 2018”/
  • 3rd place Bronze medal /female-senior age “ Volleytball Championship - 2019” of Sukhbaatar district/
  • 1st place Gold medal  /male -age 9-11  “ Volleytball Championship - 2019”/
  • 3rd place Bronze medal /female-senior age “ Volleyball Championship - 2019” of Sukhbaatar district/
  • Top 8 place “ Volleyball Championship - 2020” of the capital city
  • Anujin and Tsetsegdari /12th grade students/  Campions of  National Junior Volleyball Champion 2019
  • 1st place “Ulaanbaatar League-2019” volleyball competition among secondary school students of Sukhbaatar district

Хүсэлт илгээх